Verdiği Dersler

Şu an vermekte olduğu Dersler

BGK 503E – Bilgi ve Bilgisayar Güvenliği

Temel kavramlar ve ilkeler, Kriptografik yapı taşları, Kullanıcı kimlik doğrulaması, Kimlik doğrulama protokolleri ve anahtar oluşturma, İşletim sistemleri güvenliği ve erişim kontrolü, Yazılım güvenliği – İstismarlar ve Ayrıcalık Yükseltme, Kötü amaçlı yazılımlar, Açık anahtar sertifika yönetimi ve kullanım durumları, Web ve tarayıcı güvenliği, Güvenlik duvarları ve tüneller, Saldırı tespiti ve Ağ tabanlı saldırılar.

Ders videoları için tıklayınız.

BGK 601E- Bilgi Güvenliği Alanında Makine Öğrenmesi Yöntemleri

Güvenlikte niye makine öğrenme (MÖ)? Makine Öğrenmeye Giriş, Pratikte Makine Öğrenme: Çalışılmış bir örnek, Sınıflandırma ve kümeleme, Anormallik algılama, Makine öğrenmenin güvenlik uygulamaları, Uygulamada güvenlik için makine öğrenimi, Çekişmeli (adversarial) makine öğrenme, laboratuvar oturumları, makale tartışmaları, proje sunumları.

BGK 504E – Bilgi Güvenliği ve Yönetimi

Veri güvenliği temel ilkelerinin tanıtımı, Veri güvenlik düzeylerini tanımlayan standartlar, Kullanıcı yetki düzeyleri ile ilgili standartlar, Bilgi sisteminde tutulacak olan verilen güvenlik açısından sınıflandırılması, Bilgi sistemini kullanma hakkı olanların yetkilerinin güvenlik açısından sınıflandırılması, Kullanıcı ve veri güvenlik sınıflandırmasına uygun olarak erişimlerin izlenmesi, denetlenmesi ve raporlanması, Bilgi yönetimi strateji ve politikaları, Bilgi yönetişimi, Bilgi yönetimi ile ilgili ulusal ve uluslararası yönetmelik ve kuralların tanıtılması.

BGK 519E – Blokzincir Teknolojileri

Blokzincir, Kripto ve Kriptoparalara giriş. Sanal para mekaniği: Sanal para basma, Sanal para madenciliği ve Sanal para transfer yapısı. Blokzincirde kullanılan kriptografik yapıtaşları. Anonim Kriptoparalar. Konsesus Mekanizmaları. Akıllı Kontrat Teknolojisi. Blokzincirde diğer uygulamalar ve kullanım vakaları: Kimlik Yönetimi, Tedarik Zinciri, Loglama sistemleri, Sertifika Yönetimi. Güncel Blokzincir konuları ve yayınlar.

Geçmiş Dersler

BİL 103 – Bilgisayar Bilimlerine Giriş

Bu ders, bilgisayar bilimleri konularına genel bir giriş sağlamayı hedefler. İşlenen konular: veri saklama, veri işleme, işletim sistemleri, bilgisayar ağları ve İnternet, siber güvenlik, algoritmalar, programlama dilleri, yazılım mühendisliği, veri soyutlama, veritabanı sistemleri. Etik ilkelerine uygun davranma ve mesleki ve etik sorumluluk bilincine sahip olma dersin çıktıları arasındadır.

BİL 452 – Veri İletişimi ve Bilgisayar Ağları

Bu ders veri iletişimi ve bilgisayar ağları konularını içeren giriş seviyesinde bir derstir.  Bilgisayar ağlarını konu alan genel bir girişten sonra sırasıyla uygulama katmanı, iletim katmanı, ağ katmanı ve link katmanları detaylı bir şekilde incelenir. Ders çalışmaları konulara ek olarak soket programlama, ağ uygulaması geliştirme ve ağ trafiği analizi konularını içerecektir.

BİL 461 – İşletim Sistemleri

İşletim Sistemleri bilgisayar donanımını kullanarak kullanıcılara ve programcılara genişletilmiş sanal bir makine sunmaktadır. Bu sanal makinenin temel düzeyde anlaşılmasının sağlanması kaliteli bir bilgisayar mühendisliği eğitim programının olmazsa olmazlarındandır. İşlenen konular: sanallaştırma, işlemci zamanlama, işlem ve bellek uygulama programlama arayüzleri, sanal bellek, sayfalama, iş parçacığı programlama arayüzü, kilitler, semaforlar, dosya ve klasörler, dosya sistem gerçekleme.

BİL 420/520 Siber Güvenliğe Giriş

Güvenlik bir zincirse bu zincir en zayıf halkası kadar güvenlidir. Genellikle bu en zayıf halka yazılımdır. Güvenlik düşünülmeden geliştirilen yazılımlar arabellek aşım saldırıları ve benzeri pek çok tehdite maruz kalırlar. Dersin amacı bu ve benzeri türdeki risklerin sistematik olarak incelenmesi ve koruma yöntemlerinin öğrenilmesidir. İşlenen konular: Temel kavramlar, Güvenlik Prensipleri, Kriptografi kavramları, İşletim Sistemi Güvenliği, Uygulama Güvenliği, Kötücül Yazılımlar, Kötücül Yazılım Korunma Yöntemleri, Ağ Güvenliği, Servis Engelleyici Saldırılar, DNS Saldırıları, Ateş Duvarları, IDS/IPS, Kablosuz Ağ Güvenliği.

Verified by MonsterInsights