Dersler

BİL 103 – Bilgisayar Bilimlerine Giriş

Bu ders, bilgisayar bilimleri konularına genel bir giriş sağlamayı hedefler. İşlenen konular: veri saklama, veri işleme, işletim sistemleri, bilgisayar ağları ve İnternet, siber güvenlik, algoritmalar, programlama dilleri, yazılım mühendisliği, veri soyutlama, veritabanı sistemleri. Etik ilkelerine uygun davranma ve mesleki ve etik sorumluluk bilincine sahip olma dersin çıktıları arasındadır.

BİL 452 – Veri İletişimi ve Bilgisayar Ağları

Bu ders veri iletişimi ve bilgisayar ağları konularını içeren giriş seviyesinde bir derstir.  Bilgisayar ağlarını konu alan genel bir girişten sonra sırasıyla uygulama katmanı, iletim katmanı, ağ katmanı ve link katmanları detaylı bir şekilde incelenir. Ders çalışmaları konulara ek olarak soket programlama, ağ uygulaması geliştirme ve ağ trafiği analizi konularını içerecektir.

BİL 461 – İşletim Sistemleri

İşletim Sistemleri bilgisayar donanımını kullanarak kullanıcılara ve programcılara genişletilmiş sanal bir makine sunmaktadır. Bu sanal makinenin temel düzeyde anlaşılmasının sağlanması kaliteli bir bilgisayar mühendisliği eğitim programının olmazsa olmazlarındandır. İşlenen konular: sanallaştırma, işlemci zamanlama, işlem ve bellek uygulama programlama arayüzleri, sanal bellek, sayfalama, iş parçacığı programlama arayüzü, kilitler, semaforlar, dosya ve klasörler, dosya sistem gerçekleme.

BİL 420/520 Siber Güvenliğe Giriş

Güvenlik bir zincirse bu zincir en zayıf halkası kadar güvenlidir. Genellikle bu en zayıf halka yazılımdır. Güvenlik düşünülmeden geliştirilen yazılımlar arabellek aşım saldırıları ve benzeri pek çok tehdite maruz kalırlar. Dersin amacı bu ve benzeri türdeki risklerin sistematik olarak incelenmesi ve koruma yöntemlerinin öğrenilmesidir. İşlenen konular: Temel kavramlar, Güvenlik Prensipleri, Kriptografi kavramları, İşletim Sistemi Güvenliği, Uygulama Güvenliği, Kötücül Yazılımlar, Kötücül Yazılım Korunma Yöntemleri, Ağ Güvenliği, Servis Engelleyici Saldırılar, DNS Saldırıları, Ateş Duvarları, IDS/IPS, Kablosuz Ağ Güvenliği.